2011 Xingyue XY50QT-15 gallery
2011 Xingyue XY50QT-15
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | 3,08 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.5 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 130.0 kg (286.6 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CRF80F
- 2011 Honda Crossrunner
- 2011 Honda Dio
- 2011 Honda DN-01
- 2011 Honda Elite
- 2011 Honda Faze
- 2011 Honda Faze ABS
- 2011 Honda Faze Type-S
- 2011 Honda Forza EX
- 2011 Honda Forza X
- 2011 Honda FTR230
- 2011 Honda Fury
- 2011 Honda GL1800 Gold Wing
- 2011 Honda Interceptor
- 2011 Honda Interceptor ABS
- 2011 Honda Interstate
- 2011 Honda Metropolitan
- 2011 Honda Monkey 50
- 2011 Honda NHX110 Lead
- 2011 Honda NT700V

