2011 Yamaha WR125X gallery
2011 Yamaha WR125X
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.0 kg (280.0 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 CR&S VUN Road
- 2011 CR&S VUN Track PPP
- 2011 Daelim A-Four
- 2011 Daelim B-Bone 125
- 2011 Daelim Besbi 125
- 2011 Daelim Bonita 50
- 2011 Daelim Cordi 50
- 2011 Daelim Daystar 125 FI
- 2011 Daelim Delfino 125
- 2011 Daelim Freewing 125
- 2011 Daelim Otello 125
- 2011 Daelim Roadsport 125
- 2011 Daelim Roadsport 250
- 2011 Daelim Roadwin 125
- 2011 Daelim S1 125
- 2011 Daelim S3
- 2011 Daelim S4 50
- 2011 Daelim VJF 250
- 2011 Dafier Crazy 50
- 2011 Dafier Cub 125

