2011 Xingyue XY 400GY gallery
2011 Xingyue XY 400GY
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 387.00 ccm (23.61 cubic inches) | Power: | 29,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 91.0 x 59.5 mm (3.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Avon E-Mate
- 2011 Avon E-Scoot
- 2011 Bajaj Avenger 220
- 2011 Bajaj Discover 100
- 2011 Bajaj Discover 150
- 2011 Bajaj Platina 100
- 2011 Bajaj Platina 125 Dumdar Sawari
- 2011 Bajaj Pulsar 135LS
- 2011 Bajaj Pulsar 150
- 2011 Bajaj Pulsar 180
- 2011 Bajaj Pulsar 220
- 2011 Bajaj Pulsar 220 F
- 2011 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2011 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2011 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2011 BamX BX150-DB Voyager
- 2011 BamX BX200-DB Outback
- 2011 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2011 BamX BX70-DB Trailstar
- 2011 Benelli 49X Quattro Nove X Off Road

