2011 Xingyue XY260T-4 gallery
2011 Xingyue XY260T-4
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 257.00 ccm (15.68 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 66.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Modenas X-Cite 130
- 2011 Moto Gima 125
- 2011 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2011 Moto Guzzi Bellagio
- 2011 Moto Guzzi Bellagio Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Breva 1200
- 2011 Moto Guzzi Breva 1200 ABS
- 2011 Moto Guzzi California Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi California Classic
- 2011 Moto Guzzi California Vintage
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V SE
- 2011 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2011 Moto Guzzi Nevada 750 Anniversario
- 2011 Moto Guzzi Nevada Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V ABS
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX 4V

