2011 Sachs SpeedForce 50 gallery
2011 Sachs SpeedForce 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. Wave disk |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disk |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, black, white |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 BMW K1300GT
- 2011 BMW K1300R
- 2011 BMW K1300S
- 2011 BMW K1600GT
- 2011 BMW K1600GTL
- 2011 BMW R1200GS
- 2011 BMW R1200GS Adventure
- 2011 BMW R1200R
- 2011 BMW R1200R Classic
- 2011 BMW R1200RT
- 2011 BMW S1000RR
- 2011 Boom Trikes Fighter X11
- 2011 Boom Trikes Fighter X12
- 2011 Boom Trikes Intruder 1800
- 2011 Boom Trikes Muscle Family
- 2011 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2011 Boom Trikes Mustang ST1
- 2011 Boom Trikes Shadow 750
- 2011 Boom Trikes Sportster
- 2011 Boom Trikes V1 Firebird

