2011 GAS GAS TXT 300 Pro gallery
2011 GAS GAS TXT 300 Pro
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 294.00 ccm (17.94 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 60.0 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 67.0 kg (147.7 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 LE
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 RS
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K Amazonas
- 2011 Benelli Tre-K 899
- 2011 Benelli Velvet 125
- 2011 Benelli Velvet 150
- 2011 Benelli Velvet 250
- 2011 Beta RR Enduro 350 4T
- 2011 Beta RR Enduro 4T 125
- 2011 Big Bear Choppers Bear Bones
- 2011 Big Dog Bulldog
- 2011 Big Dog Bulldog Sport
- 2011 Big Dog Coyote
- 2011 Big Dog K-9
- 2011 Big Dog K-9 250
- 2011 Big Dog Mastiff
- 2011 Big Dog Pitbull
- 2011 Big Dog Ridgeback
- 2011 Big Dog Wolf

