2011 GAS GAS TXT 280 Pro gallery
2011 GAS GAS TXT 280 Pro
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 272.20 ccm (16.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.0 x 60.0 mm (3.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 67.0 kg (147.7 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating disk, 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/grey/white |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2011 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic SE
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2011 Kawasaki W800
- 2011 Kawasaki Z1000
- 2011 Kawasaki Z1000SX
- 2011 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2011 Kawasaki Z750
- 2011 Kawasaki Z750R
- 2011 Kawasaki ZRX1200 DAEG
- 2011 Kawasaki ZZR1400
- 2011 Keeway Agora 50
- 2011 Keeway F-Act Evo 50
- 2011 Keeway Milan 50
- 2011 Keeway RKS 125

