2011 Horex VR6 Roadster gallery
2011 Horex VR6 Roadster
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1218.00 ccm (74.32 cubic inches) | Power: | 268,2 |
| Engine type: | V6, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/grey |
News
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda PS150i Sporty
- 2011 Honda Rebel
- 2011 Honda Ruckus
- 2011 Honda S-Wing 125
- 2011 Honda S-Wing 125 C-ABS
- 2011 Honda Sabre
- 2011 Honda Sabre ABS
- 2011 Honda SH125i
- 2011 Honda SH125i Special
- 2011 Honda SH125i Sporty
- 2011 Honda SH150i
- 2011 Honda SH150i Special
- 2011 Honda SH150i Sporty
- 2011 Honda SH300i
- 2011 Honda Shadow 750 C-ABS
- 2011 Honda Shadow Aero
- 2011 Honda Shadow Classic 400
- 2011 Honda Shadow Custom 400
- 2011 Honda Shadow Phantom
- 2011 Honda Shadow RS

