2011 Honda XL1000V Varadero gallery
2011 Honda XL1000V Varadero
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 92,53 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 268.7 kg (592.4 pounds) |
| Seat height: | 838 mm (33.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow, black, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hyosung GV 250
- 2011 Hyosung GV 650 Avitar
- 2011 Hyosung GV 650 SE
- 2011 Hyosung GV 700 C EFI
- 2011 Hyosung MS3 125
- 2011 Hyosung MS3 250
- 2011 Hyosung RT 125 D
- 2011 Hyosung RX 125 D E
- 2011 Hyosung RX 125 D SM
- 2011 Hyosung SB 50 ZR Sense
- 2011 Hyosung SF 50 B Prima
- 2011 Hyosung SF 50 R Rally
- 2011 Innoscooter Elektroroller Retro-L
- 2011 Izuka T125A
- 2011 Izuka T125B
- 2011 Jawa-CZ 650 Police
- 2011 Jialing JH250E
- 2011 Jialing JH600
- 2011 Jianshe JS125-6C
- 2011 Kabirdass K100LA

