2011 TVS Jive gallery
2011 TVS Jive
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 109.70 ccm (6.69 cubic inches) | Power: | 8,4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 53.5 x 48.8 mm (2.1 x 1.9 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol►
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 GAS GAS EC 300 Racing
- 2011 GAS GAS EC 450 4T
- 2011 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro Racing
- 2011 GAS GAS TXT Boy 50cc
- 2011 GAS GAS TXT Cadet
- 2011 GAS GAS TXT Pro 125
- 2011 GAS GAS TXT Pro Racing 125
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 250
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 280
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 300
- 2011 GAS GAS TXT Rookie
- 2011 Generic Cracker 50
- 2011 Generic Race 2 50
- 2011 Generic Stream
- 2011 Generic XOR 2 50
- 2011 Genuine Scooter Black Jack
- 2011 Genuine Scooter Buddy 125

