2011 Sherco SM 4.5i-F Black Panther gallery
2011 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 448.60 ccm (27.37 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.5 x 64.0 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-17 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-17 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black |
News
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,►
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Keeway F-Act Evo 50
- 2011 Keeway Milan 50
- 2011 Keeway RKS 125
- 2011 Keeway RKV 125
- 2011 Keeway RY6 50
- 2011 Keeway RY8 50
- 2011 Keeway Silverblade 125
- 2011 Keeway Swan 50
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 125
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 200
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 250 V-Twin
- 2011 Kikker 5150 Hardknock 50
- 2011 Kinetic 4S
- 2011 Kinetic Blaze
- 2011 Kreidler Enduro 125 DD
- 2011 Kreidler Jigger 50
- 2011 Kreidler LML Star Deluxe 125
- 2011 Kreidler Martinique 125
- 2011 Kreidler RMC-E 125 DD Sport
- 2011 Kreidler RMC-E 50

