2009 Honda SH125i gallery
2009 Honda SH125i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 13 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Moto Morini Corsaro Avio
- 2009 Moto Morini Granpasso 1200
- 2009 Moto Morini Granpasso H83
- 2009 Moto Morini Scrambler
- 2009 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2009 MotoCzysz C1 990
- 2009 Motom Dolcevita 125
- 2009 Motom Gypsy 50
- 2009 Motom Lambretta 125
- 2009 Motom Rambo 152
- 2009 Motom Spasso 50
- 2009 Motom TranCity 125
- 2009 Motom TranCity 250
- 2009 Motorhispania Duna 125 Off Road
- 2009 Motorhispania Duna 125 Supermotard
- 2009 Motorhispania Duna 125 Trail
- 2009 Motorhispania Furia Max
- 2009 Motorhispania Furia Max 50 SM
- 2009 Motorhispania MH7 125 Air Naked
- 2009 Motorhispania MH7 125 Naked

