2009 Kawasaki Concours14 ABS gallery
2009 Kawasaki Concours14 ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 306.2 kg (675.0 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,519 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Diablo Black/Flat Super Black, Candy Diamond Red/Flat Super Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Moto Morini 1200 Sport
- 2009 Moto Morini 9 1/2
- 2009 Moto Morini Corsaro 1200
- 2009 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2009 Moto Morini Corsaro Avio
- 2009 Moto Morini Granpasso 1200
- 2009 Moto Morini Granpasso H83
- 2009 Moto Morini Scrambler
- 2009 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2009 MotoCzysz C1 990
- 2009 Motom Dolcevita 125
- 2009 Motom Gypsy 50
- 2009 Motom Lambretta 125
- 2009 Motom Rambo 152
- 2009 Motom Spasso 50
- 2009 Motom TranCity 125
- 2009 Motom TranCity 250
- 2009 Motorhispania Duna 125 Off Road
- 2009 Motorhispania Duna 125 Supermotard
- 2009 Motorhispania Duna 125 Trail

