2009 Peugeot Ludix 2 Elegance gallery
2009 Peugeot Ludix 2 Elegance
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.5 kg (166.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.80 litres (1.53 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, gray, green |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Adly e-Bike Fun Cruiser
- 2009 Adly Jet 50
- 2009 Adly Noble 125
- 2009 Adly Noble 50
- 2009 Adly RT-100 Road Tracer
- 2009 Adly RT-50 Road Tracer
- 2009 Adly RT-90 Road Tracer
- 2009 Adly Super Sonic 125
- 2009 Adly Thunder 125
- 2009 Adly Thunder 50
- 2009 Aeon AX-50
- 2009 AJS CSR NKT1 125
- 2009 AJS Eco-125
- 2009 AJS Exactly 50
- 2009 AJS Regal-Raptor DD125E-8 Silverhawk
- 2009 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2009 AJS Regal-Raptor Eos-125
- 2009 Alfer VR 2000 Enduro
- 2009 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2009 American Eagle Falcon MS Cruiser

