2009 Yamaha FZS gallery
2009 Yamaha FZS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9.34 cubic inches) | Power: | 14 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 57.9 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 126.0 kg (277.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 2 piston hydraulic |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Yellow Streak, Silver Tech |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2009 Derbi Boulevard 125 4T
- 2009 Derbi Boulevard 50 2T
- 2009 Derbi Cross City 125
- 2009 Derbi DH 2.0
- 2009 Derbi Dirt Boy 50
- 2009 Derbi Dirt Kid 50
- 2009 Derbi GP1 125 Racing
- 2009 Derbi GP1 250 Racing
- 2009 Derbi GP1 50 Open
- 2009 Derbi GP1 50 Racing
- 2009 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2009 Derbi GPR 125 Racing
- 2009 Derbi GPR 50 Nude
- 2009 Derbi GPR 50 Racing
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Race Replica
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Replica Di Meglio
- 2009 Derbi Mulhacen 125
- 2009 Derbi Mulhacen 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 125

