2009 Peugeot Ludix 2 Trend gallery
2009 Peugeot Ludix 2 Trend
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 73.5 kg (162.0 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.80 litres (1.53 gallons) |
| Color options: | Black, gray, green, red |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 DB Motors Pirat Air
- 2009 DB Motors Pirat LC
- 2009 DB Motors Super Sport
- 2009 DB Motors ZZ
- 2009 Derbi Atlantis 50 2T Bullet
- 2009 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2009 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2009 Derbi Boulevard 125 4T
- 2009 Derbi Boulevard 50 2T
- 2009 Derbi Cross City 125
- 2009 Derbi DH 2.0
- 2009 Derbi Dirt Boy 50
- 2009 Derbi Dirt Kid 50
- 2009 Derbi GP1 125 Racing
- 2009 Derbi GP1 250 Racing
- 2009 Derbi GP1 50 Open
- 2009 Derbi GP1 50 Racing
- 2009 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2009 Derbi GPR 125 Racing
- 2009 Derbi GPR 50 Nude

