2009 CR&S VUN Evoluzion gallery
2009 CR&S VUN Evoluzion
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 53,64 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,368 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The►
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
-
Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
Other motorcycles in 2009
- 2009 Vespa GT Navy 125
- 2009 Vespa GT Navy 250
- 2009 Vespa GTS 125
- 2009 Vespa GTS 250ie
- 2009 Vespa GTS 300 Super
- 2009 Vespa GTV 125
- 2009 Vespa GTV 250 ie
- 2009 Vespa LX 125
- 2009 Vespa LX 125 Navy
- 2009 Vespa LX 150
- 2009 Vespa LX 50 2T
- 2009 Vespa LX 50 4T
- 2009 Vespa LX 50 Navy
- 2009 Vespa LXV 125
- 2009 Vespa LXV 150
- 2009 Vespa LXV 50
- 2009 Vespa PX 125
- 2009 Vespa S 125
- 2009 Vespa S 150
- 2009 Vespa S 50

