2009 Victory 10th Anniversary Vision Tour gallery
2009 Victory 10th Anniversary Vision Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 400.0 kg (881.8 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 3-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Special paint scheme of Antares Red With Black Accents and Gold Pinstripes |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha V Star 250
- 2009 Yamaha V Star 950
- 2009 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2009 Yamaha V Star Classic
- 2009 Yamaha V Star Custom
- 2009 Yamaha V Star Silverado
- 2009 Yamaha Vino 125
- 2009 Yamaha Vino Classic
- 2009 Yamaha Vity
- 2009 Yamaha VMAX
- 2009 Yamaha Warrior
- 2009 Yamaha Why
- 2009 Yamaha WR125R
- 2009 Yamaha WR125X
- 2009 Yamaha WR250F
- 2009 Yamaha WR250R
- 2009 Yamaha WR250X
- 2009 Yamaha WR450 F
- 2009 Yamaha X-City 125
- 2009 Yamaha X-City 250

