2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C gallery
2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 307.0 kg (676.8 pounds) |
| Seat height: | 641 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,760 mm (69.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black Deluxe, Flame Blue Pearl Deluxe, Crimson Red Sunglo Deluxe |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki KLX140L
- 2009 Kawasaki KLX140L Monster Energy
- 2009 Kawasaki KLX250S
- 2009 Kawasaki KLX250SF
- 2009 Kawasaki KLX450R
- 2009 Kawasaki KX100
- 2009 Kawasaki KX100 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KX125
- 2009 Kawasaki KX250F
- 2009 Kawasaki KX250F Monster Energy
- 2009 Kawasaki KX450F
- 2009 Kawasaki KX450F Monster Energy
- 2009 Kawasaki KX65
- 2009 Kawasaki KX65 Monster Energy
- 2009 Kawasaki KX85
- 2009 Kawasaki KX85 Monster Energy
- 2009 Kawasaki Ninja 250R
- 2009 Kawasaki Ninja 500R
- 2009 Kawasaki Ninja 650R
- 2009 Kawasaki Ninja ZX-10R

