2009 Victory Kingpin Tour gallery
2009 Victory Kingpin Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 330.0 kg (727.5 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Solid Black, Solid Blue Ice, Solid Super Graphite. 2 tone Blue Ice/Pearl White w/Carbon stirpe, 2 tone Midnight Cherry/Pearl White with Carbon stripe |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2009 BamX BX70-DB Trailstar
- 2009 Benelli BX 449 Cross
- 2009 Benelli BX 505 Enduro
- 2009 Benelli BX 570 Motard
- 2009 Benelli Cafe Racer 1130
- 2009 Benelli Caffe Nero 250
- 2009 Benelli Pepe 50
- 2009 Benelli Pepe 50 LX
- 2009 Benelli QattroNove X
- 2009 Benelli Titanium 07
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 899
- 2009 Benelli Tornado Naked Tre 899 s
- 2009 Benelli Tornado Tre 1130
- 2009 Benelli Tre 1130 K
- 2009 Benelli Tre 1130 K Amazonas
- 2009 Benelli Velvet 125
- 2009 Benelli Velvet 150
- 2009 Benelli Velvet 250

