2013 Victory Zach Ness Cross Country gallery
2013 Victory Zach Ness Cross Country
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 347.0 kg (765.0 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Suede Titanium Metallic |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2013 Suzuki Boulevard C50T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T
- 2013 Suzuki Boulevard C90T B.O.S.S.
- 2013 Suzuki Boulevard M109R
- 2013 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2013 Suzuki Boulevard M50
- 2013 Suzuki Boulevard M90
- 2013 Suzuki Boulevard S40
- 2013 Suzuki Burgman 125
- 2013 Suzuki Burgman 200
- 2013 Suzuki Burgman 400
- 2013 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 400Z ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2013 Suzuki DR 125 SM
- 2013 Suzuki DR 650 SE
- 2013 Suzuki DR-Z 400 S
- 2013 Suzuki DR-Z 400 SM

