2009 Victory Hammer S gallery
2009 Victory Hammer S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Boardwalk Blue w/White Racing Stripes |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2009 CSR Cruiser 250 Automatica
- 2009 CSR Custom 125
- 2009 CSR Custom 250 Aut
- 2009 CSR Custom 250 Twin
- 2009 CSR Glory
- 2009 CSR Max 125
- 2009 CSR NKT 125
- 2009 CSR NKT 250
- 2009 CSR Ona
- 2009 CSR Scoo 125
- 2009 Daelim Cordi 50
- 2009 Daelim Daystar 125 FI
- 2009 Daelim Otello 125 FI
- 2009 Daelim Roadwin
- 2009 Daelim Roadwin R 125 FI
- 2009 Daelim S-Five
- 2009 Daelim S-One
- 2009 Daelim S2 125 FI
- 2009 Dafier DFE 110-3C

