2008 Victory Kingpin Tour gallery
2008 Victory Kingpin Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 336.1 kg (741.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Solid Black ,Solid Midnight Cherry, Solid Supersteel Gray |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Geopolis 500 Premium
- 2008 Peugeot Jet C-Tech 50
- 2008 Peugeot Jet C-Tech Darkside
- 2008 Peugeot JetForce C-Tech R-Cup
- 2008 Peugeot Ludix 2 50
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 Elegance
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 One Biplace
- 2008 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2008 Peugeot Satelis 125 Black Sat
- 2008 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2008 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 125 RS
- 2008 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 400
- 2008 Peugeot Satelis 500 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 500 RS
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 AC
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 LC
- 2008 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2008 Peugeot Speedfight R-Cup

