2008 Victory Kingpin gallery
2008 Victory Kingpin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 306.6 kg (676.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Solid Black, Solid Midnight Cherry, Solid Supersteel Gray |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Bimota DB7
- 2008 Bimota Tesi 3D
- 2008 Blata Elite 4.2
- 2008 Blata Enduro 125
- 2008 Blata Motard 125
- 2008 Blata Origami B1 Red
- 2008 BMW 450 Sports Enduro
- 2008 BMW F650GS
- 2008 BMW F800GS
- 2008 BMW F800S
- 2008 BMW F800ST
- 2008 BMW G450X
- 2008 BMW G650X Challenge
- 2008 BMW G650X Country
- 2008 BMW G650X Moto
- 2008 BMW HP2 Enduro
- 2008 BMW HP2 Megamoto
- 2008 BMW HP2 Rennboxer
- 2008 BMW HP2 Sport
- 2008 BMW K1200GT

