2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom gallery
2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Diablo Black, Passion Red, Candy Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
-
Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
-
Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
Other motorcycles in 2008
- 2008 Daelim Roadwin
- 2008 Daelim Roadwin R 125 FI
- 2008 Daelim S2 125 Fi Freewing
- 2008 Daelim S2 250
- 2008 Dafier DFE 100
- 2008 Dafier DFE 125 IV
- 2008 Dafier DFE 150-6
- 2008 Dafier DFE 150L-B4
- 2008 Dafier DFE 200GY
- 2008 Dafier DFE 250
- 2008 Dayun AX100
- 2008 Dayun DY 125-3
- 2008 Dayun DY 125-8B
- 2008 Dayun DY125-7
- 2008 Dayun DY125-B
- 2008 Dayun DY125T-6
- 2008 Dayun DY150GY
- 2008 Dayun DY250 Police
- 2008 Dayun DY48QT
- 2008 Derbi Atlantis City 50 2T

