2006 Honda CBF500 gallery
2006 Honda CBF500
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30.45 cubic inches) | Power: | 56,32 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.6 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 KTM 990 Super DukeTitanium
- 2006 KTM 990 Superduke Black
- 2006 KTM 990 Superduke Orange
- 2006 KTM Prestige
- 2006 Kymco Active 110
- 2006 Kymco Agility 50
- 2006 Kymco Bet and Win
- 2006 Kymco Cruiser
- 2006 Kymco Dink Yager 50 A/C
- 2006 Kymco DJ Refined 50
- 2006 Kymco Filly 50 LX
- 2006 Kymco Grand Dink 250
- 2006 Kymco Grand King
- 2006 Kymco Hipster 4V
- 2006 Kymco Movie XL 150
- 2006 Kymco People
- 2006 Kymco People S 50
- 2006 Kymco People S 50 4T
- 2006 Kymco Pulsar CK
- 2006 Kymco Spike

