2012 Honda S-Wing 125 gallery
2012 Honda S-Wing 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 13,01 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 156.0 kg (343.9 pounds) |
| Seat height: | 776 mm (30.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-M13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-M12 |
| Front brakes: | Single disc. Combined three-piston calliper, drilled rotor and sintered metal pads. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston calliper, Combined Brake system and resin mould pads. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.40 litres (2.48 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey, black, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2012 Aprilia RS 50
- 2012 Aprilia RS4 125
- 2012 Aprilia RSV4 Factory
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2012 Aprilia RSV4 R
- 2012 Aprilia RSV4 R APRC
- 2012 Aprilia RX 50
- 2012 Aprilia RXV 4.5
- 2012 Aprilia RXV 5.5
- 2012 Aprilia Scarabeo 100
- 2012 Aprilia Scarabeo 100 Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2012 Aprilia Scarabeo 300s
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street

