2007 Honda ST1300 Pan-European ABS gallery
2007 Honda ST1300 Pan-European ABS
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76.95 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.9 kg (659.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 29.14 litres (7.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Light Silver Metallic |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hyosung SF 50 Rally
- 2007 Hyosung Super Cab 50
- 2007 Hyosung XRX 125 Fundoro
- 2007 Hyosung XRX 125 SM
- 2007 Indian Dakota 4 Classic
- 2007 Indian Dakota 4 Highway
- 2007 Indian Dakota 4si
- 2007 Italjet Dragster D125LC
- 2007 Italjet Dragster D180LC
- 2007 Italjet Dragster D50LC
- 2007 Italjet Fast Boy 10
- 2007 Italjet Fast Boy 8
- 2007 Italjet Jack 125
- 2007 Italjet Jack 150
- 2007 Italjet Pit Jet 125 4T
- 2007 Jawa 353 Motorcycle Replica
- 2007 Jawa-CZ 125 Dakar
- 2007 Jawa-CZ 125 Dandy
- 2007 Jawa-CZ 125 Travel
- 2007 Jawa-CZ 350 Basic

