2006 Yamaha Jog R gallery
2006 Yamaha Jog R
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,15 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 55.7 mm (2.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 76.0 kg (167.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Highland Dirt Trac
- 2006 Highland Outback
- 2006 Highland Super Motard
- 2006 Honda @125
- 2006 Honda @150
- 2006 Honda 599
- 2006 Honda 919
- 2006 Honda ANF125 Innova
- 2006 Honda Ape 100
- 2006 Honda Ape 50
- 2006 Honda Benly 50 S
- 2006 Honda Big Ruckus
- 2006 Honda CB1300
- 2006 Honda CB1300S
- 2006 Honda CB250 Nighthawk
- 2006 Honda CB400 Super Bol D´Or
- 2006 Honda CB400 Super Four
- 2006 Honda CB600F Hornet
- 2006 Honda CBF1000
- 2006 Honda CBF150

