2006 Yamaha FJR 1300 gallery
2006 Yamaha FJR 1300
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1298.00 ccm (79.20 cubic inches) | Power: | 141,47 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 268.0 kg (590.8 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide
- 2006 Harley-Davidson FLST Heritage Softail
- 2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
- 2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDBI Street Bob
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 35th Anniversary Dyna Super Glide

