2006 Suzuki GS 500F gallery
2006 Suzuki GS 500F
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 56.6 mm (2.9 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Blue/White, Silver/Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Foresight
- 2006 Honda Forza EX
- 2006 Honda Forza X
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2006 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2006 Honda Gorilla
- 2006 Honda Gyro Canopy
- 2006 Honda Helix
- 2006 Honda Hornet 900
- 2006 Honda Metropolitan
- 2006 Honda Metropolitan II
- 2006 Honda Monkey
- 2006 Honda Paneuropean
- 2006 Honda Pantheon
- 2006 Honda Pantheon 150
- 2006 Honda PS125i
- 2006 Honda PS150i
- 2006 Honda RC51

