2006 Honda Reflex ABS gallery
2006 Honda Reflex ABS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.7 x 60.0 mm (2.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.9 kg (379.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,544 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Color options: | Candy Blue |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2006 Peugeot Satelis 250
- 2006 Peugeot Satelis 500
- 2006 Peugeot Speedfight 2
- 2006 Peugeot TKR 50
- 2006 Peugeot Vivacy 50
- 2006 Peugeot XPS CT 125
- 2006 Peugeot XPS Super Motard
- 2006 Peugeot XPS Trail
- 2006 Peugeot XR 6 Sport
- 2006 PGO BuBu 100
- 2006 PGO BuBu 125
- 2006 PGO BuBu 50
- 2006 PGO Charge 125
- 2006 PGO Evo G-Max 125
- 2006 PGO Evo G-Max 150
- 2006 PGO Evo G-Max 50
- 2006 PGO Hot Big Max 100
- 2006 PGO Hot Big Max 50
- 2006 PGO PMS 50

