2006 Suzuki Burgman 400 gallery
2006 Suzuki Burgman 400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 385.00 ccm (23.49 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Seat height: | 695 mm (27.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Jawa-CZ 125 Travel
- 2006 Jawa-CZ 350 Basic
- 2006 Jawa-CZ 350 Calefornian
- 2006 Jawa-CZ 350 Chopper
- 2006 Jawa-CZ 350 Style
- 2006 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2006 Jawa-CZ 50 Minarelli
- 2006 Jawa-CZ 50 Robby
- 2006 Jawa-CZ 650 Bizon
- 2006 Jawa-CZ 650 Classic
- 2006 Jincheng AX 100-C
- 2006 Jincheng AX 125
- 2006 Jincheng JC 100 Y
- 2006 Jincheng JC 125 B
- 2006 Jincheng JC 125 B Police
- 2006 Jincheng JC 150 T
- 2006 Jincheng Knight JC 125-2A
- 2006 Jincheng Sinus Girder JC 100-H
- 2006 Jincheng SJ 125 T
- 2006 Kawasaki Concours

