2006 BMW K1200R gallery
2006 BMW K1200R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 160,92 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 211.0 kg (465.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,580 mm (62.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
-
Harley-Davidson XL883R Sportster
-
Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha V Star Silverado
- 2006 Yamaha Virago 250
- 2006 Yamaha VMAX
- 2006 Yamaha Warrior
- 2006 Yamaha WF 250 F
- 2006 Yamaha WF 450 F
- 2006 Yamaha WF 450 F 2-Trac
- 2006 Yamaha Why
- 2006 Yamaha WR250F
- 2006 Yamaha WR450 F
- 2006 Yamaha X-Max 125
- 2006 Yamaha X-Max 250
- 2006 Yamaha XC 300 Versity
- 2006 Yamaha XJR 1300
- 2006 Yamaha XT 125 R
- 2006 Yamaha XT 125 X
- 2006 Yamaha XT 660 R Supermotard
- 2006 Yamaha XT 660 X
- 2006 Yamaha XV 1900 Midnight Star
- 2006 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic

