2012 BMW K1300R Dynamic gallery
2012 BMW K1300R Dynamic
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 170,31 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/gray |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki Boulevard C109RT
- 2012 Suzuki Boulevard C50 Special
- 2012 Suzuki Boulevard C50T
- 2012 Suzuki Boulevard C50T Classic
- 2012 Suzuki Boulevard M109R
- 2012 Suzuki Boulevard M109R Limited
- 2012 Suzuki Boulevard M1500
- 2012 Suzuki Boulevard M50 Special
- 2012 Suzuki Boulevard M90
- 2012 Suzuki Boulevard S40
- 2012 Suzuki Burgman 125
- 2012 Suzuki Burgman 200
- 2012 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2012 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2012 Suzuki DR 125 SM
- 2012 Suzuki DR 650 SE
- 2012 Suzuki DR-Z 400 S
- 2012 Suzuki DR-Z125
- 2012 Suzuki DR-Z125L
- 2012 Suzuki Gladius

