2012 Honda SH300i gallery
2012 Honda SH300i
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 279.10 ccm (17.03 cubic inches) | Power: | 26,82 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 68.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 161.8 kg (356.7 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-(16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-(16 |
| Front brakes: | Single disc. Triple-piston calliper, drilled rotor (ABS) and sintered metal pads |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston calliper, drilled rotor (ABS) and sintered metal pads |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Light blue, blue, white, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
- 2012 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2012 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2012 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2012 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2012 Harley-Davidson FXS Softail Blackline
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2012 Harley-Davidson VRSCDX V-Rod 10th Anniversary
- 2012 Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
- 2012 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2012 Harley-Davidson XL1200N Nightster
- 2012 Harley-Davidson XL1200X Springer Forty-Eight
- 2012 Harley-Davidson XL883L Sportster SuperLow
- 2012 Harley-Davidson XL883N Sportster Iron 883
- 2012 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R Roadster
- 2012 Harley-Davidson XR1200X
- 2012 Headbanger Foxy Lady
- 2012 Headbanger Gypsy Soul

