2012 KTM 350 SX-F gallery
2012 KTM 350 SX-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 105.4 kg (232.4 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F
- 2012 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
- 2012 Yamaha XJR 1300
- 2012 Yamaha XT 1200Z Super Tenere
- 2012 Yamaha XT 250
- 2012 Yamaha XT 660 R
- 2012 Yamaha XT 660 X
- 2012 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2012 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2012 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2012 Yamaha YBR 125
- 2012 Yamaha YBR 125 Custom
- 2012 Yamaha YZ 125
- 2012 Yamaha YZ 250
- 2012 Yamaha YZ 250 F
- 2012 Yamaha YZ 450 F
- 2012 Yamaha YZ 85
- 2012 Yamaha YZ 85 LW

