2012 KTM 50 SX Mini gallery
2012 KTM 50 SX Mini
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 1-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 40.5 kg (89.3 pounds) |
| Seat height: | 558 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 914 mm (36.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-pot brake caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Two-pot brake caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki RM 85
- 2012 Suzuki RM 85 L
- 2012 Suzuki RM-Z250
- 2012 Suzuki RMZ 450
- 2012 Suzuki SV 650 S
- 2012 Suzuki TU250X
- 2012 Suzuki V-Strom 1000
- 2012 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2012 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2012 Suzuki Van Van 125
- 2012 Swaygo 575 EVR-1
- 2012 Triumph America
- 2012 Triumph Bonneville
- 2012 Triumph Daytona 675
- 2012 Triumph Daytona 675 R
- 2012 Triumph Rocket III Roadster
- 2012 Triumph Rocket III Touring ABS
- 2012 Triumph Scrambler
- 2012 Triumph Speed Triple

