2012 KTM 450 EXC Six Days gallery
2012 KTM 450 EXC Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.30 ccm (27.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.0 kg (244.7 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/white/black/blue |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 BMW C650GT
- 2012 BMW F650GS
- 2012 BMW F650ST
- 2012 BMW F800GS
- 2012 BMW F800GS Triple Black
- 2012 BMW F800GS Trophy
- 2012 BMW F800R
- 2012 BMW F800ST
- 2012 BMW F800ST Touring
- 2012 BMW G650GS
- 2012 BMW G650GS Sertao
- 2012 BMW HP2 Sport
- 2012 BMW K1300R
- 2012 BMW K1300R Carbon
- 2012 BMW K1300R Dynamic
- 2012 BMW K1300S
- 2012 BMW K1300S HP
- 2012 BMW K1300S Sport
- 2012 BMW K1600GT
- 2012 BMW K1600GTL

