2012 Yamaha WR125X gallery
2012 Yamaha WR125X
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.0 kg (280.0 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Road Star Silverado S
- 2012 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2012 Yamaha Royal Star Venture
- 2012 Yamaha Royal Star Venture S
- 2012 Yamaha Star Midnight Warrior
- 2012 Yamaha Star Raider
- 2012 Yamaha Star Raider S
- 2012 Yamaha Star Raider SCL
- 2012 Yamaha Star Roadliner Midnight
- 2012 Yamaha Star Roadliner S
- 2012 Yamaha Star Stratoliner
- 2012 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2012 Yamaha Star Stratoliner S
- 2012 Yamaha Star Stryker
- 2012 Yamaha Star VMAX
- 2012 Yamaha Star Warrior
- 2012 Yamaha TDM 900
- 2012 Yamaha TMAX
- 2012 Yamaha TMAX Tech Max
- 2012 Yamaha TT-R 110E

