2012 KTM 350 EXC-F Six Days gallery
2012 KTM 350 EXC-F Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.5 kg (237.0 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/blue/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha Star Roadliner S
- 2012 Yamaha Star Stratoliner
- 2012 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2012 Yamaha Star Stratoliner S
- 2012 Yamaha Star Stryker
- 2012 Yamaha Star VMAX
- 2012 Yamaha Star Warrior
- 2012 Yamaha TDM 900
- 2012 Yamaha TMAX
- 2012 Yamaha TMAX Tech Max
- 2012 Yamaha TT-R 110E
- 2012 Yamaha TT-R 125 E
- 2012 Yamaha TT-R 125 LE
- 2012 Yamaha TT-R 230
- 2012 Yamaha TT-R 50 E
- 2012 Yamaha TW200
- 2012 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2012 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2012 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2012 Yamaha V Star 1300

