2014 KTM 350 XC-F gallery
2014 KTM 350 XC-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.7 kg (237.4 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear brakes: | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Road King Police
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2014 Harley-Davidson Softail Slim
- 2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883
- 2014 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster Superlow
- 2014 Harley-Davidson Sportster SuperLow 1200T
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Street Bob Special Edition

