2014 Kawasaki D-Tracker X gallery
2014 Kawasaki D-Tracker X
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 24.14 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 129.0 kg (284.4 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.30 litres (1.93 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Headbanger Woodstock Boogie
- 2014 Honda Activa
- 2014 Honda Aviator
- 2014 Honda BeAT 110
- 2014 Honda CB Twister
- 2014 Honda CB1000R
- 2014 Honda CB110
- 2014 Honda CB1100
- 2014 Honda CB1100EX
- 2014 Honda CB125CL
- 2014 Honda CB500F
- 2014 Honda CB500F ABS
- 2014 Honda CB500X
- 2014 Honda CB500X ABS
- 2014 Honda CB650F
- 2014 Honda CBF Stunner
- 2014 Honda CBF125
- 2014 Honda CBR1000RR
- 2014 Honda CBR125R
- 2014 Honda CBR250R
