2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom gallery
2014 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1201.25 ccm (73.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.2 kg (545.0 pounds) |
| Seat height: | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc. Dual-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Single-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.95 litres (2.10 gallons) |
| Color options: | Black denim, Hard candy chrome flake,Hard candy voodoo purple flake, Amber whiskey |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha XV950R
- 2014 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2014 Yamaha XVS1300 CFD
- 2014 Yamaha XVS1300 Custom
- 2014 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2014 Yamaha YBR 125
- 2014 Yamaha YBR 125 Custom
- 2014 Yamaha YZ 125
- 2014 Yamaha YZ 250
- 2014 Yamaha YZ 250 F
- 2014 Yamaha YZ 450 F
- 2014 Yamaha YZ 85
- 2014 Yamaha YZ 85 LW
- 2014 Yamaha YZF-R 125
- 2014 Yamaha YZF R1
- 2014 Yamaha YZF-R6
- 2014 Yamaha Zuma 125
- 2014 Yamaha Zuma 50F
- 2014 Yamaha Zuma 50FX
- 2014 Zero Engineering Type 5 Evo

