2014 Yamaha X-City 125 gallery
2014 Yamaha X-City 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 14.35 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha XT 1200ZE
- 2014 Yamaha XT 250
- 2014 Yamaha XT 660 R
- 2014 Yamaha XT 660 X
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2014 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2014 Yamaha XV1900A Casual Full Dress
- 2014 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2014 Yamaha XV950
- 2014 Yamaha XV950R
- 2014 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2014 Yamaha XVS1300 CFD
- 2014 Yamaha XVS1300 Custom
- 2014 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2014 Yamaha YBR 125
- 2014 Yamaha YBR 125 Custom
- 2014 Yamaha YZ 125
- 2014 Yamaha YZ 250
- 2014 Yamaha YZ 250 F
- 2014 Yamaha YZ 450 F

