2014 KTM 125 RC PP gallery
2014 KTM 125 RC PP
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 15.00 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-pot brake caliper |
| Rear brakes: | Single disc. One-pot brake caliper, floating brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2014 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2014 Moto Guzzi V7 Racer
- 2014 Moto Guzzi V7 Special
- 2014 Moto Guzzi V7 Stone
- 2014 Suzuki Access 125
- 2014 Suzuki Access 125 Special Edition
- 2014 Suzuki Address V125
- 2014 Suzuki Address V125S
- 2014 Suzuki Bandit 1250 SA
- 2014 Suzuki Bandit 1250F ABS
- 2014 Suzuki Bandit 650SA
- 2014 Suzuki Boulevard 400
- 2014 Suzuki Boulevard C50
- 2014 Suzuki Boulevard C50 B O S S
- 2014 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2014 Suzuki Boulevard C50T
- 2014 Suzuki Boulevard C90

