2008 KTM 1190 RC8 gallery
2008 KTM 1190 RC8
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1148.00 ccm (70.05 cubic inches) | Power: | 151,53 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki KLR250S
- 2008 Kawasaki KLR650
- 2008 Kawasaki KLV1000
- 2008 Kawasaki KLX110
- 2008 Kawasaki KLX140
- 2008 Kawasaki KLX140L
- 2008 Kawasaki KLX300R
- 2008 Kawasaki KLX450R
- 2008 Kawasaki KX100
- 2008 Kawasaki KX250F
- 2008 Kawasaki KX450F
- 2008 Kawasaki KX65
- 2008 Kawasaki KX85
- 2008 Kawasaki Ninja 250R
- 2008 Kawasaki Ninja 500R
- 2008 Kawasaki Ninja 650R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2008 Kawasaki Versys

