2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS gallery
2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 5700.00 ccm (347.81 cubic inches) | Power: | 476,06 |
| Engine type: | V8, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 503.5 kg (1,110.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,956 mm (77.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 230/60-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.17 litres (8.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Evolution
-
Harley-Davidson FXRS 1340 Low Rider
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Evolution De Luxe
Other motorcycles in 2008
- 2008 Motorhispania Furia Super Motard
- 2008 Motorhispania MH7 Naked 125
- 2008 Motorhispania RX Racing
- 2008 Motorhispania RX2 Racing
- 2008 Motorhispania RYZ Enduro
- 2008 Motorhispania Ryz Pro Racing 49 Urbanbike
- 2008 Motorhispania Ryz Proracing
- 2008 Motorhispania RYZ SM
- 2008 Motorhispania RYZ SM Urban
- 2008 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2008 MV Agusta Brutale 750S
- 2008 MV Agusta Brutale 910R
- 2008 MV Agusta Brutale 910S
- 2008 MV Agusta Brutale 989R
- 2008 MV Agusta Brutale America
- 2008 MV Agusta Brutale Gladio
- 2008 MV Agusta Brutale Hydrogen
- 2008 MV Agusta Brutale Serie Oro
- 2008 MV Agusta Brutale Wally
- 2008 MV Agusta F4 1000 R

