2008 KTM 144 SX gallery
2008 KTM 144 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 143.60 ccm (8.76 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 56.0 x 58.5 mm (2.2 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.8 kg (200.2 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Clipic Mecha 125
- 2008 Clipic New City 125
- 2008 Clipic Radar 125
- 2008 Clipic Samurai 125
- 2008 Clipic Tronic 125
- 2008 Confederate F131 Hellcat
- 2008 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2008 Confederate Renovatio Project
- 2008 Confederate Wraith B120
- 2008 CPI Aragon
- 2008 CPI Aragon 50 Club
- 2008 CPI Aragon 50 GP Paddock
- 2008 CPI Aragon GP
- 2008 CPI Formula R
- 2008 CPI GTR 50
- 2008 CPI SMX 50
- 2008 CPI Supercross
- 2008 CPI Supermoto
- 2008 CPI Supermoto White Edition
- 2008 CPI SX 50 White Edition

