2008 Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect gallery
2008 Kreidler Supermotard 125 DD Reduced Effect
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 7,64 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TGB Express 125
- 2008 TGB F409 125
- 2008 TGB Hawk 125
- 2008 TGB Hawk 50
- 2008 TGB Keywest
- 2008 TGB Laser R5 49
- 2008 TGB Laser R9 151
- 2008 TGB Mystique 50
- 2008 TGB Octane 50 4T
- 2008 TGB R125X
- 2008 TGB R50X
- 2008 TGB Sunset 151
- 2008 TGB Sunset 49
- 2008 TGB X motion 125 EFI
- 2008 TGB X motion 250 EFI
- 2008 Titan Bobber Deluxe
- 2008 Titan Fat Bobber
- 2008 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2008 Titan Radical Rigid
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail

